PROJECT 2TaLL
Projekt 2TaLL miał na celu zbadanie możliwości wykorzystania wirtualnych modeli miast 3D do zaawansowanych analiz urbanistycznych ukierunkowanych na diagnozę wpływu zabudowy wysokiej na krajobraz miast europejskich. Problem badawczy jest aktualny i istotny dla współczesnego planowania urbanistycznego. W ostatnich dwóch dekadach obserwujemy wyraźny wzrost popularności zabudowy wysokiej w Europie. W wielu miastach powoduje to gwałtowne zmiany krajobrazu i stanowi zagrożenie dla zachowania wartości przestrzennych i kulturowych. Dlatego istnieje potrzeba tworzenia nowych metod analitycznych, które pozwalałby na obiektywne i wszechstronne badanie konsekwencji przestrzennych planowanych inwestycji.
Założeniem projektu było powiązanie nowoczesnych technik komputerowych ze światem architektury i urbanistyki, a więc łączenie zagadnień techniczne z pojęciem piękna i ładu przestrzennego. Interdyscyplinarne podejście do tematu badawczego wymagało prowadzenia równoległych działań: a) na polu architektury i urbanistyki, z uwzględnieniem wiedzy, doświadczenia i subiektywnego spojrzenia eksperckiego oraz, b) w bardziej technicznym ujęciu, na polu geometrii, geoinformatyki oraz informatyki – zmierzając do stworzenia obiektywnych metod analitycznych.
Projekt z jednej strony miał na celu dokumentację współczesnych przykładów zabudowy wysokiej w Europie i analizę jej wpływu na krajobraz. Z drugiej strony, były ukierunkowany na stworzenie narządzi i metod komputerowej symulacji wpływu zabudowy wysokiej na krajobraz miejski. Opracowane metody umożliwiają diagnozę oddziaływania wizualnego obiektu (metoda VIS) oraz ochronę ważnych założeń krajobrazowych (metoda VPS). Dodatkowo rozwijane były zagadnienia analizy przestrzeni publicznych (3D-Negative), zacieniania, czy widoków osiowych (AXV). Nowe techniki są oparte współcześnie stosowane cyfrowych modeli 3D miast: CityGML, DSM / LiDAR.
Application of 3D Virtual City Models in Urban Analyses of Tall Buildings
Polish-Norwegian Research Program / Small Grant Scheme 2012
Kierownik projektu: dr inż. arch. Klara Czyńska
Współwykonawcy: dr inż. arch. Paweł Rubinowicz, dr inż. arch. Adam Zwoliński
Czas realizacji projektu: 2013.09.01 – 2016.02.29
Oficjalne VIDEO
Go To Top