Zestawienie opracowanych metod
Celem projektu 2TaLL było zbadanie możliwości wykorzystania wirtualnych modeli miast 3D do prowadzenia zaawansowanych analiz urbanistycznych ukierunkowanych na diagnozę wpływu zabudowy wysokiej na krajobraz miast europejskich. Zarówno dla potrzeb przetwarzania trójwymiarowych modeli miast (CityGML / LiDAR) jak też dla możliwości aplikacji metod, opracowane zostały nowe rozwiązanie softwarowe i nowe programy komputerowe (C++). W wyniku przeprowadzonych badań powstały następujące metody:
►VIS: Visual Impact Size – dla analiz wpływu pojedynczego budynku na krajobraz miasta
►VPS: Visual Protection Surface – dla ochrony założeń krajobrazowych w mieście
►3D-Negative / Shadowing / SVF – dla analiz wpływu budynków wysokich na przestrzenie publiczne miasta
Metoda VIS została opracowana dla kompleksowej oceny zasięgu oddziaływania wizualnego pojedynczego budynku wysokiego. Pozwala na precyzyjne ustalenie fragmentów przestrzeni publicznych miasta, na które nowy obiekt będzie mieć wpływ. W jednym procesie obliczeniowym definiowana jest jednocześnie siła jego oddziaływania na daną przestrzeń – to czy będziemy widzieć obiekt w całości, w dużym fragmencie, czy jedynie jako mały akcent przestrzenny. Metoda pozwala mierzyć całkowity wpływ wizualny budynku przy różnych pułapach jego wysokości.
Metoda VPS jest z kolei spojrzeniem na problem ochrony tła ekspozycyjnego ważnych widoków miasta. Pozwala ona na wyznaczanie granicznych wysokości nowej zabudowy. Dane wyjściowe zawierają koordynaty punktów ekspozycyjnych widoków strategicznych, które objęte są ochroną. W wyniku jednego procesu komputacyjnego otrzymywana jest powierzchnia nad miastem, która definiuje maksymalną możliwą wysokość zabudowy, tak by nie była ona widoczna z chronionych punktów widokowych.
Metody VIS i VPS są komplementarne, co jest istotne dla potrzeb badań nad krajobrazem miejskim, jak też dla aplikacji planistycznych. O ile VIS ma szerszą genezę i umocowanie we wcześniej przeprowadzonych badaniach naukowych, to VPS był metodą od dawna oczekiwaną w teorii, ale w praktyce nieosiągalną. Dopiero na bazie badań przeprowadzonych w projekcie 2TaLL oraz w wyniku opracowania nowych programów komputerowych, powstała możliwość jednoczesnej aplikacji metod VIS i VPS na tym samym materiale badawczym (zarówno w środowisku modeli wektorowych, jak też modeli miast budowanych z chmury punktów). Obie metody VIS i VPS służą analizie krajobrazu miasta, ale przedmiot analizy jest biegunowo różny: oddziaływanie budynku na krajobraz, a ochrona widoku i jej implikacje dla kształtowania zabudowy w mieście. Dopiero wspólne stosowanie metod pozwala na wieloaspektową i kompleksową analizę krajobrazu oraz ocenę jego chłonności na nowe inwestycje, w tym również wysokie. Aplikacja metod w palowaniu może znacząco podnieść jakość i wiarygodność podejmowanych decyzji istotnych dla kształtowania miasta.
Zabudowa wysoka w istotny sposób wpływa nie tylko na krajobraz, ale również na jakość i sposób funkcjonowania systemu przestrzeni publicznych miasta. Stanowiło to odrębną dziedzinę badań prowadzonych w projekcie. W tym celu została opracowana metoda 3D-Negavite, która umożliwia (na podstawie modelu CityGML) wygenerowanie trójwymiarowego modelu przestrzeni publicznych – „negatywu miasta”, a następnie analizę parametrów geometrycznych. Badania nad przestrzeniami publicznymi, dotyczyły także intensywności ich zacieniania przez zabudowę wysoką oraz przesłaniania widoku z perspektywy człowieka przez budynki wysokie. W badaniach tych stosowano specjalistyczne oprogramowanie umożliwiające kalkulację czasu nasłonecznienia oraz narzędzie Sky View Factor (SVF) umożliwiające kalkulację udziału powierzchni przesłanianej w widoku.
► Więcej o – VIS: Visual Impact Size
► Więcej o – VPS: Visual Protection Surface
► Więcej o – 3D Negatives & Public spaces